The main banner of the site.

Jaką gitarę kupić?

Chciałbyś nauczyć się grać na gitarze, ale nie wiesz, jaką gitarę kupić? Ten artykuł pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Jeśli masz zamiar rozpocząć naukę w naszej szkole, czeka Cię zakup gitary klasycznej. Nasi instruktorzy polecają model Yamaha C-40. Jeśli jednak planujesz naukę samodzielną lub z nauczycielem, ale w innym ośrodku, czytaj dalej.

Gitary dzielimy zasadniczo na akustyczne oraz elektryczne. W przypadku gitar akustycznych źródłem dźwięku jest struna, a dźwięk wzmacniany jest przez pudło rezonansowe. W przypadku gitar elektrycznych źródłem dźwięku jest głośnik elektryczny.

Gitary akustyczne dzielimy z kolei na:
a. klasyczne - charakteryzują się nylonowymi strunami oraz szerokim gryfem. Zasadniczo służą do wykonywania muzyki klasycznej. To na tych gitarach dzieci uczą się grać w szkołach muzycznych.
b. akustyczne - charakteryzują się metalowymi strunami oraz wąskim gryfem. Zasadniczo służą do wykonywania muzyki rozrywkowej, popularnej. Nazwanie tych gitar akustycznymi jest trochę mylące, ponieważ gitara klasyczna również jest instrumentem akustycznym, a nie elektrycznym. Jednak skoro ktoś kiedyś postanowił nazywać gitary akustyczne przeznaczone do wykonywania muzyki rozrywkowej akustycznymi sensu stricto, nie będziemy walczyć z tym obyczajem.
c. akustyczne basowe - posiadają grube metalowe struny. Służą do tworzenia podkładów basowych w zespołach muzyki rozrywkowej.

Gitary elektryczne dzielimy z kolei na:
a. elektryczne - to właśnie ten rodzaj gitar widzisz najczęściej w teledyskach muzyki rockowej lub popowej.
b. basowe - mają grube struny, służą do tworzenia podkładów basowych w zespołach.

Powyższy podział nie jest podziałem naukowym. Stanowi on tylko pewien drogowskaz, abyś wiedział, jak się poruszać po sklepie muzycznym i o co pytać.

A więc, jaką gitarę wybrać? Jeśli chcesz się nauczyć grać akordami, aby móc akompaniować do śpiewu np. przy ognisku, wybierz gitarę akustyczną. Jeśli chcesz uczyć się profesjonalnej gry na gitarze, włączając w to zasady muzyki i czytanie nut - wybierz gitarę klasyczną.
Dlaczego nie elektryczną? Ponieważ umiejąc grać na gitarze klasycznej lub akustycznej bez trudu przysposobisz się do gitary elektrycznej. W drugą stronę nie będzie to już takie łatwe.
Jeśli nie masz pojęcia, co chcesz grać, a co za tym idzie, jakiej gitary potrzebujesz, wybierz gitarę klasyczną.

No dobrze. Skoro wiesz, jaką rodzaj gitary kupić, pewnie zadasz kolejne pytanie: jaką firmę wybrać i ile pieniędzy przeznaczyć na zakup?

Z pewnością na początku nie warto kupować gitary zbyt drogiej. Jeśli Twoja pasja się rozwinie, i tak będziesz chciał mieć co najmniej dwie gitary: tańszą, aby grać na niej przy ognisku, oraz drożą, której szkoda Ci będzie na taką poniewierkę. Jednak nawet kupując swój pierwszy instrument, pamiętaj, że powinien być przyzwoity, by mógł nadawać się do nauki. Za najmniejsze kwoty można kupić gitarę klasyczną. W roku 2019 gitara klasyczna nadająca się do gry kosztowała około 450-500 zł. Wszelkie wynalazki dostępne na Allegro za około 100-200 złotych to wyroby gitaropodobne. Nadają się tylko do wystroju wnętrza. Popularnymi modelami gitar klasycznych w tym przedziale cenowym są Yamaha C-30 oraz Yamaha C-40. Różnią się jakością lakieru, którym zostały pomalowane, z tego też powodu model C-40 jest nieco trwalszy.

Jeżeli jesteś rodzicem i kupujesz gitarę dla dziecka poniżej 9 roku życia, musisz sprawdzić, czy instrument pełnowymiarowy nie będzie dla niego za duży. Zazwyczaj dla dzieci w wieku lat 6 kupuje się instrumenty w rozmiarze 1/2, a dla dzieci w wieku lat 8 instrumenty w rozmiarze 3/4. Wszystko zależy jednak od tego, jak wyrośnięte jest Twoje dziecko. Sprzedawca w sklepie muzycznym lub nauczyciel gry powinien pomóc Ci w doborze właściwego instrumentu.